Nepovinná očkování

Většinu očkovacích látek máme skladem. Očkování je vhodné předem domluvit, v případě, že nebudeme očkovací látku mít k dispozici, objednáme ji, dodávka do týdne. Po dodání zavoláme a následně naočkujeme.

 • Očkování proti klíšťové encefalitidě
  Komerčně dostupné nepovinné očkování. Zahájení základního očkování (tzn. první dvě dávky) je vhodné provádět v zimě, ale ani letní schéma není nemožné přeočkování již bez omezení.  Toto očkování nedoporučuji u velmi malých dětí. Malé děti obvykle neonemocní, pokud ji dostanou přečkají bez vážnějších následků. Výskyt onemocnění ve skupině batolat naprosto raritní.
 • Očkování proti meningoencefalitidě typu A,C,W135,Y /vakcíny Menveo a Nimenrix/ a proti meningoencefalitidě typu B /Bexsero/
  Jedná se o velmi vážná onemocnění, vyskytnout se může kdykoliv během života, s vrcholem rizikovosti u kojenců a v období 11-22 let. Hrazeno kojencům od 2 měsíců, pokud se rodiče rozhodnou pro očkování do 6. měsíce věku dítěte /Bexsero/ a batolatům, pokud je dítě naočkováno do druhých narozenin /Nimenrix/. Dále od 1.1.2024 hrazeno dětem od 1. dne po 14. narozeninách do posledního dne před 16. narozeninami /vakcíny Bexsero, Trumenba, Nimenrix/.
 • Očkování proti papilomavirům u mladých dívek a chlapců
  2 injekce zcela hrazené pojišťovnami. Chrání před karcinomem děložního čípku u chlapců pak proti některým onemocněním mužských pohlavních orgánů. Nejvhodnější aplikovat před první sexuální zkušeností. Úhrada státu od 11.-15. narozenin.
 • Očkování proti pneumokokům
  Pneumokoky jsou bakterie, které mají mnoho poddruhů (tzv. sérotypů). Pneumokoky některých sérotypů způsobují závažná onemocnění u dětí do dvou let (celkové infekce – sepse a meningitidy),  u dětí starších pak obvykle opakované záněty středního ucha. Vážné formy končící úmrtím postihují v Evropě cca 6-10 dětí na 100 000 narozených. Z toho plyne, že se jedná o vzácnou komplikaci. Následky prodělaných infekcí v podobě ohluchnutí či psychomotorického poškození jsou ale častější.  V ČR je od února 2024 je toto očkování zcela hrazeno pojišťovnou  s doplatkem 0,- Kč na dávku, vakcíny Vaxneuvance proti 15 ti druhům pneumokoků, Prevenar 13 a Prevenar 20 proti 13ti potažmo 20ti druhům. Více probereme před očkováním individuálně.
 • Očkování proti planým neštovicím
  Vakcína dostupná pod názvem Varilix, nutné dvě dávky v odstupu cca 2 měsíců. Cena této očkovací látky je 1550,- Kč za jednu dávku.
  Očkování proti neštovicím vřele doporučuji dětem kolem 10 roku věku, které neštovice dosud neprodělaly, popř. rodičům malých dětí, kteří vědí, že neštovice v dětství neměli. Ve věku nad 10 let je průběh planých neštovic totiž podstatně horší než u malých dětí.
 • Očkování proti Rotavirům
  Vakcína Rotarix, nepíchají se, podávání ústy. Schéma je dvoudávkové jedna dávka přibližně 1400,- Kč. Rotavirové infekce jsou u dětí velmi časté, v mnoha částech světa smrtící. V našich podmínkách vysokého hygienického standardu a rychlé dostupnosti lékařské péče nejsou tolik zmiňovány. Kdo však toto onemocnění zažil, ví, že se může jednat o poměrně závažný stav, praktický pokaždé spojený s hospitalizací a infuzní terapií.
 • Očkování proti žloutence A- Havrix, cena kolem 1000,- Kč
  Dávky jsou nutné dvě v odstupu 6-12 měsíců, přeočkování není nutné. Žloutenka A je nemoc špinavých rukou. Je zcela vyléčitelná bez následků, výskyt v ČR v občasných epidemiích, spíše u nižších socioekonomicky situovaných skupin obyvatelstva. Pravděpodobnější je nákaza v zahraničí v oblasti Středomoří. Mnohému lze předcházet zvýšenou hygienou.
 • Očkování do zahraničí jsme schopni provádět po domluvě

 

Očkování je přísně individuální a je nutné každému očkovanému jedinci stanovit pro něj nejvhodnější variantu. Z toho plynou možné odchylky od výše uvedeného. Více informací možno získat na www.vakcinace.eu, ockovanideti.cz, www.vakciny.cz, vakciny.avenier.cz